Fórum

DNS vizsgálati kére...
 
Értesítések
Minden törlése

DNS vizsgálati kérelem

3 Bejegyzések
3 Felhasználók
1 Likes
114 Megtekintés
Hozzászólások: 62
Admin Registered
Topic starter
(@novakhajnigmail-com)
Estimable Member
Csatlakozva: 2 év telt el
Genetikai profil meghatározásának megrendelése
 
A vizsgálat díja egyénileg 18000Ft/ madár. A vizsgálathoz minimum 2 minta szükséges.
 
Minden mintához hozzá kell rendelni egyedi azonosító számot (gyűrűszám), mert ez lesz rajta az igazoláson. Amennyiben valaki szeretne kérni ivarmeghatározást, akkor ezt jellezze a megrendelő lapon. Ennek nincs plusz költsége, azonban ennek az eredménye hamarabb meglesz, mint a genetikai vizsgálaté. A beérkező minta átvételéről a labor egy visszaigazoló hívást vagy email fog adni. Amennyiben nem jelentkezenek 1 héten belül keresni kell őket! Elérhetőségeik az alábbi linken található: http://www.aquilabor.com/contact.html

A vizsgálatot a mellékletben küldött nyomtatványon kell megrendelni, amit a mintához kell csatolni.
A mintát érdemes egy nylon tasakba, és azt egy borítákba tenni és lezárni.
A megrendelő lapot értelemszerűen kell kitölteni.
Fontos, hogy a mintatároló tasakon is rajta legyen a madár faja és gyűrűszáma.

Postán feladható a következő címre: AQUILABOR 1077 Budapest Rottenbiller u.50

 
"Fiókák mintázása"

1. Tojáshéj
Frissen kikelt fiókák esetén a tojáshéjban megmaradó hártya és vérerek is szolgálhatnak mintaként. Ebben az esetben azonban fennállhat az anyai DNS-sel való szennyeződés kockázata, amit csökkenteni lehet a minta gondos preparálásával. A legcélszerűbb tiszta fülpiszkálóval a véres belső felületet kitörölni (vigyázva, hogy csak a belsejéhez érjen hozzá), a pálcát szobahőmérsékleten megszárítani, és száradás után bezacskózva hűtőben tárolni. A másik lehetőség, hogy a hártyás vékony szövetből veszik a mintát, de ekkor fontos, hogy a véres részek rövid időn belül minimum 70%-os etil-alkoholba kerüljenek, mert a bomlási folyamatok nagyon gyorsan beindulnak.
Előnyei: jóval hamarabb történhet a mintavétel (lényegében a fiókák kelésekor azonnal) jó és sok minőségű DNS-t ad.
Hátrányai: anyai DNS-el való szennyezés esélye fennáll
-------------------------------------

2. Tokos, fejlődő toll
A kitépett tokos tollban sok a vér, ezért nagyon fontos, hogy a mintavétel után hamar minimum 70%-os etil-alkoholba (vagy mélyhűtőbe) kerüljenek, megakadályozva a szerves anyag bomlását. Alternatívaként szóba jöhet, hogy a kitépett véres tollat fülpiszkáló pálcikához nyomva, a pálcikán lévő vért (is) használjuk mintaként, ekkor nem kell alkohol vagy mélyhűtés.
Előnyei: Jó és sok minőségű DNS-t ad, kicsi a mintakeveredés esélye
Hátrányai: fájdalommal, zavarással jár, alkoholban vagy mélyhűtőben kell tárolni, körülményesebb a postázás
----------------------------------------

3. Vérminta:
A vérvétel legegyszerűbben a lábak megszúrásával, majd a kiserkenő vércsepp fülpiszkálóra vagy szűrőpapírra kenésével oldható meg. Egy egészen kicsi csepp is elegendő DNS-t tartalmaz. A legfontosabb, hogy minden mintát új, steril tűvel kell venni a keresztszennyeződések, valamint az esetleges fertőzések terjesztésének elkerülése érdekében. A pálcika megszárítva és napfénytől védett helyen napokig alkalmas még DNS-izolálásra, tehát akár postán is elküldhető a vizsgáló laboratóriumba. Hosszabb tárolás esetén bezacskózva hűtőszekrényben is tárolható. Fontos a pálcika kiszárítása, mert ha a vérminta nedves marad, akkor a DNS hamar bomlásnak indul, illetve a megtelepedő mikroorganizmusok, gombák is használhatatlanná tehetik az örökítőanyagot.
Előnyei: Jó és sok minőségű DNS-t ad, kicsi a mintakeveredés esélye
Hátrányai: fájdalommal, zavarással jár

"Felnőtt madarak mintázása"

1. Kitépett toll:
A frissen kihúzott kisebb fedőtollak, amelyeknek látható csévéje van, megfelelőek a vizsgálatokhoz. Főleg a csévéből, valamint a tollszár külsején és belsejében megmaradó sejtes részekből lehetséges DNS-t izolálni. Kitépés után napfénytől védett helyen a tollban lévő DNS hónapokig megmarad. Két-három toll általában szükséges a megfelelő DNS-mennyiséghez.
Előnyei: könnyen kezelhető, fénytől védve, hűtőben sokáig eláll, könnyű postázni
Hátrányai: zavarás, fájdalom, sokkal kevesebb DNS-t ad, mint a vér, a kis tollakban kevés a DNS
---------------------------------------

2. Kivedlett toll:
A jó állapotban megmaradt nagyobb méretű tollak (pl. nagyobb fedőtollak, evezőtollak és faroktollak) is alkalmasak lehetnek a vizsgálathoz, de a madarak egyértelmű azonosításához elengedhetetlen, hogy egyedenként minden minta külön, zárt tárolóba kerüljön, mert csak így lehet biztosan elkerülni a minták összekeveredését, azaz keresztszennyeződését. Itt van a legnagyobb esély a mintakeveredésre (pl. közös röpde esetén nem biztos, hogy a megfelelő madártól származik), ami egy egyedi azonosítást célzó vizsgálatban igencsak elkerülendő.
Előnyei: nincs zavarás, fájdalom
Hátrányai: A legrosszabb minőségű DNS-forrás, sok esetben ismételni kell a vizsgálatokat (hosszabb procedúra). A rossz DNS miatt előfordulhat genotipizálási hiba. Az kivedléstől eltelő idő előrehaladtával egyre kevesebb és rosszabb DNS-t ad.
--------------------------------

3. Vérminta:
A vérvétel adult madaraknál is legegyszerűbben a lábak megszúrásával, majd a kiserkenő vércsepp fülpiszkálóra vagy szűrőpapírra kenésével oldható meg. További részleteket lásd feljebb, a "fiókák mintázásánál."

2 Replies
Hozzászólások: 15
(@novakcsabafalconergmail-com)
Eminent Member
Csatlakozva: 2 év telt el

2024 évtől az Agrárminisztérium Természetmegőrzési Főosztálya a solymászmadarak genetikai profilja elkészítésével kapcsolatos feladatok elvégzésére a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ Haszonállat-génmegőrzési Intézetét kérte fel.

A vizsgálat költsége, melyet az NBGK-HGI számláz ki annak elvégzését követően a mintát beküldő személy részére, bruttó 28.000 Ft / minta, melyet utalással kell rendezni.

A mintákat postai úton (elsőbbségi levél), vagy személyesen előzetes telefonos egyeztetést követően az alábbi címre kell küldeni:

NBGK-HGI           Dr. Pálinkás-Bodzsár Nóra             2100 Gödöllő Isaszegi út 200.

A levélben fel kell tüntetni az elérhetőségeket (név, cím, telefon, e-mail). A genetikai profilokat amint elkészültek e-mailen keresztül megküldik a tenyésztők részére, majd az eredeti, aláírt példányokat postai úton is eljuttatják.

Tájékoztatás minta érkezéséről az alábbi elérhetőségek egyikén, hétköznapokon 8-17 óra között lehetséges:

Dr. Pálinkás-Bodzsár Nóra     palinkasbodzsar.nora@nbgk.hu          06300190294

Dr. Sztán Nikoletta     sztan.nikoletta@nbgk.hu         06300190290

 

A beérkező mintákkal szemben támasztott elvárások:

  • minél frissebb legyen a minta
  • ha nem lehetséges a postázás a mintavétel napján, vagy esetleg 1-2 napon belül, úgy célszerű addig a mintákat hűtőben tárolni, és amint lehet postára adni ELSŐBBSÉGI levélként
  • a mintákat előzetes telefonos egyeztetés alapján, lehetőleg hét elején kell postára adni, ezzel is rövidítve a munkafolyamat idejét (fiókák esetében természetesen nem kiszámítható, hogy pontosan melyik nap fog kikelni, de postázás előtt telefonos értesítést mindenképpen kérnek)
  • minta beküldésekor lehetőség szerint be kell küldeni a fiókákhoz tartozó potenciális szülők egyedi azonosítóit, és meglévő genetikai profiljait is

 

Mintavétel módszerei:

  1. VÉR
  • a madár lábát (sarok, talp) steril tűvel megszúrni, a vért felitatni egyszerű, drogériában kapható fülpiszkálóval (nem igényel állatorvost), majd zárható zacskóba helyezni.
  • a zacskón szükséges a vizsgálandó madár fajnevének (magyar-latin) és egyedi azonosítójának (gyűrűszám) feltüntetése, postára adásig célszerű hűtőben tárolni
  • a vér a legbiztosabb mintatípus, melyből elegendő mennyiségű és értékelhető minőségű DNS kerülhet kivonásra
  • frissen kikelt madárfiókák esetén, ha egy steril tűvel azonnal megszúrják a fióka talpát/sarkát, és pár csepp vért nyernek fülpiszkálóra, az nem befolyásolja sem a madár kötődését, sem pedig az életfolyamatait, viszont nagyban megnöveli a vizsgálat sikerességét és gyorsaságát
  1. TOLL
  • szárny/farok részből minimum 3 db nagyobb toll (nem baj, ha több) kihúzása, majd zárható zacskóba helyezése
  • ha lehet, a tollak végében maradjon benne a véres kocsonyás anyag (vérrög a toll végében). Fiókák esetében a legmegfelelőbbek az éppen nyíló, tokos tollak, melyben a DNS mennyisége és minősége jócskán meghaladja a felnőtt madarak tollából izolálható DNS-ét
  • a zacskón szükséges a vizsgálandó madár fajnevének (magyar-latin) és egyedi azonosítójának (gyűrűszám) feltüntetése
  • elhullott, vedlett, kiszáradt, illetve a kisebb pehelytollak beküldése kerülendő, mivel ez esetben nem tudjuk garantálni, hogy elegendő mennyiségű és minőségű DNS lesz belőle ahhoz, hogy elvégezzük a genetikai profilozást
  • mindenképpen frissen húzott tollakra van szükség, postára adásig a zacskót hűtőben tárolva, hogy elkerüljük a minták kiszáradását
  1. TOJÁSHÉJ
  • frissen kikelt fióka esetén tojáshéj beküldése is lehetséges, különös figyelmet kérünk fordítani arra, hogy ha van véreres héjhártya benne, mindenképpen kerüljön bele a zárható zacskóba, és mielőbb postára.
  • a zacskón szükséges a vizsgálandó madár fajnevének (magyar-latin) és egyedi azonosítójának (gyűrűszám) feltüntetése

 

Válasz
Hozzászólások: 9
(@falconryheritagegmail-com)
Active Member
Csatlakozva: 2 év telt el

Ez nagy segítség a magyar embereknek! Magyarország jobban teljesít! 😡 😡 😡 🤣 🤣 🤣 

Válasz
Share: